Wniosek Erasmus+ – 5 rzeczy, które musisz opisać

wniosek erasmus+

Chcesz napisać projekt dla uczniów i nauczycieli Twojej placówki. Nie wiesz jak będzie wyglądał konkurs, wniosek Erasmus+ w edycji 2021? Nie wiesz od czego i kiedy powinnaś zacząć? Twoje wątpliwości powstrzymują Cię przed ruszeniem z miejsca? To nie jest dobra droga! Jeżeli czekasz z tworzeniem projektu do czasu opublikowania zaproszenia do składania wniosków, przekonam Cię, że to nie jest najlepszy pomysł.

To Ty decydujesz, ale pamiętaj masz dwie opcje do wyboru. Możesz:

  • czekać dalej, a później odłożyć na bok życie rodzinne i pasje
  • rozpocząć przygotowania do nowego projektu już dziś, a uzupełnienie wniosku o dofinansowanie będzie dla Ciebie tylko formalnością

Którą opcję wybierasz?

Dzięki lekturze tego artykułu poznasz pięć istotnych elementów koncepcji projektu, które będziesz musiała opisać we wniosku Erasmus+. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wyglądało wnioskowanie w poprzednich edycjach konkursu kliknij TUTAJ.

Houston mamy problem

Projekty Erasmus+ mają rozwiązywać problemy placówek edukacyjnych. Jeżeli Twoja szkoła, przedszkole, instytucja edukacyjna ma problem, projekt unijny dla uczniów lub nauczycieli może pomóc go rozwiązać.

Jeżeli uważasz, że największą bolączką Twojej placówki jest brak możliwości wyjazdu na zagraniczne staże, wymiany, kursy, nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Ekspert, który będzie czytał Twój wniosek już na samym początku skreśli Twój pomysł lub w najlepszym przypadku obetnie Ci solidną dawkę punktów.

Uwierz mi prawdopodobieństwo, że uzyskasz dofinansowanie jest niskie. Cuda się zdarzają, ale czy ty chcesz czekać na cud?

We wniosku Erasmus+, będziesz musiała opisać te problemy, nad których rozwiązaniem Twoja placówka będzie pracować.

Klęska urodzaju, a wniosek Erasmus+

Z problemami już tak jest, że jeżeli się nad nimi zastanowimy jesteśmy w stanie wygenerować ich pokaźną liczbę :).

Nie możesz naprawić całego świata. Zastanów się nad rozwiązaniem, których problemów Twoja placówka w ciągu najbliższych pięciu lat będzie się skupiać. Wybierz te najważniejsze.

Pamiętaj, że najlepiej wybrać kilka. To one staną się filarem Europejskiego Planu Rozwoju Placówki, którego założenia będziesz musiała opisać we wniosku o dofinansowanie.

Stworzony przez Ciebie plan musi być realny. Mierz siły na zamiary :).

Europejski Plan Rozwoju pokazuje kierunek, w którym Twoja placówka chce podążać w dłuższej perspektywie. Zastanów się, które z wyznaczonych obszarów może poprawić realizacja Twojego projekt.

Wybierz 2,3 najistotniejsze problemy i skoncentrować się na ich rozwiązaniu.

Grupa docelowa

Mając określony problem, który Twój projekt chce naprawić pomyśl o uczestnikach projektu, którzy wyjadą na zagraniczne mobilności. O tym czym są mobilności w projektach Erasmus+ pisałam TUTAJ.

Jeżeli Twoim problemem są niskie wyniki uczniów np. z matematyki nie wysyłaj na zagraniczny kurs nauczyciela biologii, a na wymianę uczniów z najwyższą średnią :).

Wszystkie elementy wniosku o dofinansowanie dla eksperta, który widzi Twój projekt powinny być spójne.

Grupa docelowa musi być ściśle powiązana z problemami nad rozwiązaniem, których chcesz pracować. Nikt rozsądny nie umyje samochodu wiedząc, że za chwilę musi przejechać kilometr polną droga :).

Wniosek Erasmus+ – nie musisz być supermenką

Nikt nie zrobi tego lepiej od Ciebie? Masz monopol na najlepsze pomysły? Jeżeli te stwierdzenia pasują do Ciebie pora zmienić nastawienie.

Tworząc nowy projekt Erasmus+ warto powołać zespół projektowy, którego członkowie będą się wspierać. Planowanie, a później realizacja projektu wymaga szeregu umiejętności i pochłania sporo czasu. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze pomysły rodzą się przy kawie i ciastku :).

Deleguj zadania dla pozostałych członków zespołu. To, że jesteś koordynatorem nie znaczy, że masz się urabiać „po pachy”, a Twoje życie osobiste ma schodzić na dalszy plan. Dbaj o Siebie to Ty jesteś mózgiem operacji. Wniosek Erasmus+ ma kilka sekcji, których opisanie możesz delegować innym członkom zespołu.

Wyobraź sobie, że jesteś ekspertem oceniającym wniosek. Masz przed sobą dwa projekty: jeden przygotowany przez ambitnego nauczyciela, drugi przez zespół projektowy składający się z dyrektora, nauczyciela i przedstawiciela kadry edukacyjnej. Który wybierzesz?

Projekty tworzone przez zespoły projektowe są wyżej oceniane przez ekspertów oceniających wnioski.

Dzięki powołaniu zespołu masz szansę pokazać, że przeprowadziłaś analizę potrzeb placówki biorąc pod uwagę różne punkty widzenia. Tak wiem, możesz wiedzieć i widzieć wszystko najlepiej, ale przekonanie do tego eksperta to już zupełnie inna bajka :).

Znajdź pomocną dłoń

Wybrałaś problemy Twojej placówki, nad którymi będziesz pracować, wiesz kto stanowi Twoją grupę docelową, powołałaś zespół projektowy. Brawo rozpoczęłaś pracę nad nowym projektem Erasmus+, teraz czas na kolejny krok: znalezienie zagranicznego partnera. Teraz? Nie do końca jeszcze wiem, jak będzie wyglądał mój projekt, po co mam to robić?

Poszukiwanie zagranicznej firmy oraz negocjacje pochłaniają stosunkowo dużo czasu, odkładanie tej sprawy na ostatni moment to mało rozsądne podejście. Po opublikowaniu wniosku dla nowego konkursu nie będziesz już miała na to czasu.

Zagraniczni partnerzy będą w tym czasie bardzo obciążeniu, często uczestniczą w przygotowaniu kilkudziesięciu projektów. To dla nich źródło dochodu, nie wiedzą ile projektów uzyska dofinansowanie i będzie mogło być realizowanych.

Pół roku to wystarczająco dużo czasu, by nawiązać wartościową współpracę i dogadać najważniejsze kwestie dotyczące projektu. Jeżeli nie wiesz o co powinnaś zapytać potencjalnego zagranicznego partnera, kliknij poniższy link i odbierz bezpłatną checklistę.

Nowy przewodnik po programie, następcy Erasmus+ zostanie opublikowany pod koniec roku. Jeżeli piszesz Swój pierwszy projekt czekanie z pracami nad projektem do Tego czasu to szybka droga do frustracji. Możesz odsunąć Twoje życie osobiste na bok i przez kilka miesięcy tworzyć projekt dla Twojej placówki. Gwarantuję jednak, że po wysłaniu wniosku jedyną rzeczą, o której będziesz marzyć to to, żeby były już wakacje :).

Z informacji przekazywanych przez Komisję Europejską wynika, że środki na projekty związane z zagranicznymi wyjazdami dla uczniów i nauczycieli zostaną w kolejnej edycji programu na lata 2021-2027 zwiększone.

Rozpocznij prace nad Twoim projektem już dziś. Ustalając kluczowe dla projektu rzeczy będziesz miała czas na doprecyzowanie szczegółów po ogłoszeniu naboru wniosków na kolejny konkurs. Stwórz szkic, który będziesz później doprecyzowywać, to się opłaci!

Jeżeli chcesz znaleźć potencjalnego zagranicznego partnera oszczędzając czas i nerwy kliknij poniższy link.